„Ąžuoliniai berželiai” ir jų (ne) fluxus

Minčių nuotrupos iš pokalbio su vienu iš „Ąžuolinių berželių” narių Arnu Mikalkėnu.

„Ąžuoliniai berželiai“ tikriausiai yra multiinstrumentinis trio, kuriame kiekvienas iš narių yra meno vadovas. Analogų šalyje neturintis derinys be tradicinių instrumentų į savo pasirodymus įjungia kartu ir labai netradicinius. Trio pasirodymai paprastai įvardijami ne kaip koncertai, o kaip tam tikras improvizacinis aktas ar įvykis, neapibrėžiamas uždarose laiko rėmuose, nes jų paprasčiausiai nėra. „Ąžuoliniai berželiai“ turi ilgametę grojimo kartu patirtį, todėl puikiai pažįsta kiekvieno individualų tembrą ir ritmą. Grupė aktyviai koncertuoja tiek Lietuvoje, tiek Europos šalyse.

Tokia informacija skelbiama renginių pristatymuose ir tikriausiai tik nedaugelis žino, kad trio susikūrė apie 2009 metus, kai trys iš skirtingų Lietuvos regionų atvykę muzikantai – aukštaitis Arnas Mikalkėnas, žemaitis Tomas Razmus ir dzūkas Nerijus Ardzevičius –   susitiko grupės „?” repeticijose. Liaudiškas trio pavadinimas „Ąžuoliniai berželiai” atsirado vėliau, o free (laisvo stiliaus) muziką grojantis ansamblis net buvo pakviestas pagroti keliose artimų draugų vestuvėse. „Mes ir dabar galime groti vestuvėse, tik niekas nekviečia”, – juokiasi Arnas. „O jei rimtai, tai muzikavimas vestuvėse buvo tarsi priedanga, mes iš tikrųjų ir tada nešėm meno žinią su rimtais improvizaciniais dalykais.”

Multiinstrumentinis trio visada pristatė save su dviem skirtingom programom. „Ąžuoliniai Berželiai Dance Party” projektas buvo įkvėpta fluxus judėjimo ir pasižymi lengva ironija. Tuo tarpu „Ąžuoliniai Berželiai / Oak Birches” reprezentuoja rimtą improvizacinę muziką. „Tai labiau akademinė improvizuota muzika, turinti mažiau bendro su fluxus judėjimu. Koncertuose dabar grojam tą labiau akademinę muziką”, – sako Arnas ir priduria, kad pirmųjų jų koncertų organizavimu rūpinosi dabartinis „Džiazo federacijos” prezidentas Julijus Grickevičius. 

Ilgainiui „Dance Party” programa išsikvėpė. Praeitais metais iš trio išėjus Nerijui Ardzevičiui jį pakeitė Simonas Kaupinis. 

Diskografija:

  • „Dance Party” garso įrašų kasetė išleista 2012, pakartotinas leidimas – 2016 metais.
  • „Oak Birches” kompaktinė plokštelė išleista 2014, pakartoninas leidimas – 2016 metais.

Berzeliai

„Ąžuoliniai berželiai” – rimtas improvizacinės muzikos trio, nors kartais ir atrodo kaip „nesąmones daranti grupė”. Įsivaizduokite tarptautinį džiazo festivalį „Jazz Jungtys”. Festivalio uždaryme grojo „Ąžuoliniai berželiai” su orkestru. Rimtame festivalyje tada skambėjo „Dance Party” muzika, scenoje kanklėmis „grojo” guminė lėlė, o specialiems efektams sukurti buvo panaudotos diskotekinės šviesos, visokie burbulai, dūmų mašina ir kiti fluxus elementai.

„Nerimtą” įspūdį trio tikriausiai sukėlė ir tada, kai iš Maskvos Šeremetjevo tarptautinio oro uosto trys atlikėjai, nešini nutriušusiuose futliaruose supakuotais instrumentais – akordeonu, smuiku, dviem saksofonais ir bosiniu klarnetu – pėsčiomis patraukė tramvajaus stotelės link. „Atrodėme kaip tikri Brėmeno muzikantai. Koncertą Maskvoje organizavęs vienas žymiausių džiazo kritikų Mikhailas Mitropolskis truputį nerimavo dėl publikos muzikinio skonio. Jis patvirtino, kad mes „tikrai gerai grojam džiazą” ir paragino neišsigąsti to, ką tuoj visi išgirs. Salėje sėdėjo daug profesionalių muzikantų. Po koncerto išsivysčiusi ilga diskusija peraugo į „jam session”.

Labai įsiminė atlikėjams koncertiniai metai Lietuvoje, kai laisvą muziką jie grojo regionuose. „Žmonės ten mūsų muziką priėmė labai natūraliai. Štai vienas ūkininkas po koncerto priėjo ir sako, kad jam mūsų muzika priminė jo karvės skambaliuką. Toks ir yra mūsų tikslas, kad žmonės klausytų ir priimtų mūsų muziką per savo asmeninę patirtį. Dideli miestai tuo tarpu išsiskiria snobiškumu ir ne vietoje pažerta kritika. Toks skirtingas požiūris į tą pačią muziką atnešė labai įdomią patirtį. Vėl norėčiau kad nors pavažinėti su koncertais po regionus.”

Tikimės, kad „Ąžuoliniai berželiai” į regionus dar sugrįš, o kol kas kviečiame pasiklausyti jų improvizuoto atlikimo Kaune. Vieno mockumentary projekto metu buvo bandoma parodyti, kad būtent Kaune yra įsikūrusi šiuolaikinio meno meka. Prie šito projekto kūrimo buvo prisidėjusi plati Kauno menininkų bendruomenė (Justinas Kalinauskas, judėjimas „Sintezė” ir kt.).

https://www.youtube.com/watch?v=hBaWvXNwVvc&t=496s

https://www.youtube.com/watch?v=7J5zj3Ij1Ho

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.