Mantautas Krukauskas: „Muzika yra tai, kuomet prie garso prisiliečia sąmonė.”

Sausio 17 d. „Jazz Academy” erdvėje įvyko LMTA dėstytojo, kompozitoriaus, garso menininko, vieno iš erdvinio garso sferinės studijos įkūrėjų Mantauto Krukausko paskaita apie muziką erdvėje. Paskaitoje buvo pristatyta erdvinės muzikos ir imersinio garso istorija, pateikti paskaitos temą iliustruojantys pavyzdžiai nuo seniausių laikų iki šiuolaikinės muzikos.

„Kurdami muziką paprastai galvojame apie harmoniją ir melodiją, bet praleidžiame erdvės svarbą”, – sakė Mantautas Krukauskas pabrėždamas, kad garso pozicija yra labai svarbus psichoakustinis parametras. 

IMG_4650

Paskaitos dalyviams garso menininkas papasakojo apie įvairias garso modeliavimo galimybes, paaiškino imersinio garso sąvoką. „Į ką žiūrime, tą girdime labiau, nes sąmonė geba išlaikyti dėmesį duotu laiku į vieną dalyką”, – muzikos klausymo paslaptimis dalinosi M. Krukauskas teigdamas, kad dažniausiai žmogaus dėmesys nukreipiamas į kūrinio melodiją, o tuo tarpu jo stilius ir nuotaika susiformuoja iš egzistuojančių pobalsių ir harmonijos.

Paskaitos metu pranešėjas, paryškindamas garsiakalbių kaip kompozicinio elemento vaidmenį, papasakojo, kaip pagal muzikines formas galima dėlioti įrašytus garsus, pateikė įspūdingų  pavyzdžių apie instaliacijas su šimtais garsiakalbių.

Publikai uždavęs klausimą „Kas yra muzika” kompozitorius į jį atsakė per savo asmeninės patirties prizmę: „Muzika yra tai kuomet prie garso prisiliečia sąmonė. Tai reiškia, kad muzika gali būti ir miško garsai, jeigu jų klausomasi sąmoningai.”

Per beveik tris valandas trukusį susitikimą su „Jazz Academy” studentais ir akademijos svečiais buvo kalbama apie garso ir garso šaltinių judėjimą erdvėje, garso energijos kontrolę ir natūralią akustiką, apie ambisoniką ir garso išskaidymą į molekules, taip pat buvo aptartos kelios komponavimo technikos.

IMG_4634

Paskaitos klausytojai suprato, kad atidus muzikos klausymas treniruoja mūsų smegenis ir kad erdvė bei įvairūs muzikiniai parametrai gali lemti galutinį meninį rezultatą. „Jei žmonės klausytų daugiau muzikos, jie būtų protingesni”, – tokiomis mokslinių tyrimų rezultatų išvadomis savo pranešimą baigė garso menininkas ir kompozitorius Mantautas Krukauskas.

Dėkojame svečiui už suteiktą galimybę pažinti gilesnius muzikos sluoksnius ir suvokti jos kitimą erdvėje.

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.