Laisvoji improvizacija: kaip prarasti kontrolę ir tuo pačiu išlikti sąmoningiems

Praėjusią savaitę „Jazz Academy” erdvėje įvyko improvizacijos dirbtuvės su Dana Indane-Surkiene – vokaliste, laisvo improvizacinio dainavimo atlikėja iš Rygos (Latvijos).

Dana Indane – Surkienė kartu su savo akademinėmis studijomis išnagrinėjo įvairius alternatyvius balso ir kūno veikimo metodus. Savo kūryboje ji derina laisvo balso improvizaciją ir profesionalias vokalo technikas, taip pat ji aktyviai dalyvauja eksperimentinės muzikos koncertuose ir teatro meno spektakliuose.

IMG_2939

Pastaruosius devynerius metus Dana dalinasi savo patirtimi pedagoginiame darbe. Nuo 2015 m. ji dėsto šiuolaikinę improvizaciją Jazio Vītolio Latvijos muzikos akademijoje ir Latvijos universitete, Rygos verslo mokykloje ir Rygos Stradinos universitete, Meno rezidencijos ir performansų švietimo centre „MA Telpa“ ir Latvijos „Transpersonal Educational Institute”.

Jos muzikinius projektus Rygoje sudaro „Balssbals“ muzikos grupė, laisvos improvizacijos trio „O“, bendradarbiavimas su „Ideagnosis“ teatro trupe ir kt. Dana atlieka ir rengia įvairius meno renginius Latvijoje bei užsienyje.

IMG_2965

„Jazz Academy” studentų patirtis su improvizacine muzika pasirodė labai įvairi. Kai kas tokią patirtį, specializuotą balsui, jau turėjo ir naudojo ją savo koncertiniuose pasirodymuose, kitiems gi tai buvo pirmasis susipažinimas. Drąsiausieji prisipažino, kad anksčiau improvizacija jiems nepatiko, nes ji nebuvo iki galo suprasta ir todėl visada būdavo pasirenkamas lengviausias kelias – pasiruošti muzikos atlikimui iš anksto. 

„Laisvoji improvizacija yra labai specifinis, galima sakyti – net eksperimentinis dalykas, nes improvizuotas atlikimas tuo pačiu turi būti labai profesionalus ir techniškas”, – teigė Dana Indane-Surkienė, džiaugdamasi, jog „Jazz Academy” erdvėje vyksta tokie netradiciniai, labai nišiniai reiškiniai ir kad šios akademijos studentai turi puikias galimybes tobulėti.

IMG_2971

O kaip gi jautėsi studentai savo pirmosios grupinės improvizacijos metu?

„Ar jaučiau kaip aš jaučiuosi, buvau atsipalaidavęs, nejaučiau jokios įtampos, nevertinau nei savo, nei kitų atlikimo, tiesiog čilinau (Vilius).

„Grojant gitara man buvo sunku suderinti grojimą su kvėpavimu. Gal todėl bandžiau dainuoti, nes tai man atrodė labai natūralu” (Pijus).

„Jaučiausi patogiai, smagu buvo jausti ryšį su kitais atlikėjais (Silvia).

IMG_2967

„Improvizacijoje labai svarbus autentiškumas, o impulsas improvizacijai gaunamas per žmogaus fizinį ir emocinį kūną, ir visa tai padaroma per kvėpavimą. Kvėpuoti galima ne tik plaučiais, bet ir visu kūnu, o iškvėpimo efektas išreiškiamas ne tik balsu, bet ir bet kuriuo muzikos instrumentu suvokiant, kad gautas garsas yra tai, ką sukuria jūsų pačių kūnas” – dalinosi savo patirtimi Dana, vaizdžiai aiškindama, kad garsas yra modeliuojamas kaip skulptūra – jis vystosi, keičiasi ir tarsi kuria muzikinį pasakojimą su savo apimtimi ir ritmu.

IMG_2934

Kūrybinės improvizacijos pamokoje studentai išmoko klausytis vienas kito, muzikuoti ir kurti, priimdami dabarties būseną.

„Buvo labai įdomu pajusti kaip kvėpavimas keičia muzikos atlikimą. Man patiko ta būsena ir savo instrumento pajautimas toje būsenoje. Dabar į savo instrumentą žiūriu ne kaip į priemonę parašytoms natoms groti, bet kaip į galimybę geriau išreikši save grupėje. Apima jausmas, kad aš puikiai pažįstu visus tuos žmones su kuriais ką tik grojau. Labai smagu būti čia (Vilius).

„Man buvo smagu, kad galiu dainuoti ar groti ne dėl to, kad turiu tai daryti, bet dėl to, kad jaučiu, jog noriu tai daryti (Silvia).

„Supratau, kad muzika nėra vien tik natos ir ritmas. Kartais tiesiog pradedi girdėti garsus, kurie nėra jokia melodija ir tada tiesiog norisi kažką iškrėsti, pvz., sulaužyti gitarą (juokiasi Pijus).

IMG_2920

Danos Indanės-Surkienės patarimas pabaigai: „Eksperimentuokite ir išdrįskite surizikuoti. Nebijokite prarasti kontrolę, bet tuo pačiu išlikite sąmoningi.”

Mūsų studentai surizikuoti išdrįso. Kaip jiems pavyko įsisąmoninti žinias vos per 90 minučių ir sukontroliuoti  improvizacijos procesą galite išgirsti šiame garso įraše

Dėkojame Danai ir jau laukiame kitų susitikimų jos „Free Voice Art” dirbtuvėse.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.